Samochód nowy, czy używany
Posiadanie samochodu jest w obecnych czasach czymś oczywistym. Wielu z nas jednak ma pewne obawy przed zakupem samochodu używanego. Z jednej strony trudno się temu dziwić. Na rynku pojazdów używanych można znaleźć wiele samochodów, które tylko pozornie są warte uwagi. Teoretycznie piękne i sprawne, a bardzo często z wadami ukrytymi, po wypadkach, w stanie technicznym dalekim od doskonałego. Czy to jednak oznacza, że z samochodów używanych lepiej zrezygnować i kupować tylko nowe? Oczywiście nie. Samochód używany jest dobrym wyborem, a jego zakup nie musi być nietrafioną decyzją. Wiele z takich pojazdów, to samochody, które niczym nie odbiegają od pojazdów nowych, a są o wiele tańsze. Warto kupować pojazdy używane, pamiętając jednak o paru zasadach związanych z takim zakupem. Przestrzegając ich, można mieć pewność, że zakup będzie dobrą decyzją, a sam samochód przez wiele kolejnych lat będzie bezawaryjnym i komfortowym pojazdem, którym podróżować się będzie z przyjemnością. Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta używanego? Zapraszamy do artykułu przygotowanego przy współpracy Skupu Aut z Lublina
Decydując się na zakup samochodu używanego, mamy dwie opcje. Kupić bezpośrednio od właściciela lub od pośrednika. które rozwiązanie jest lepsze? Teoretycznie, zakup od właściciela jest sensowniejszy, jednak to tylko teoria. Owszem, bezpośrednio od właściciela pojazdu można dowiedzieć się co nieco o jego historii, o tym, jakie naprawy były w nim wykonywane, jaki jest stan prawny pojazdu, należy jednak pamiętać, że właściciel pojazdu powie na jego temat tylko tyle, ile chce powiedzieć, dlatego osoby, które nie mają doświadczenia w oględzinach pojazdu, w analizie jego historii prawnej, powinny zastanowić się, czy dadzą radę poznać samochód na tyle, by być pewnym, co kupują. Alternatywą w takiej sytuacji jest zabranie ze sobą osoby bardziej doświadczonej w oględzinach pojazdu, a nawet wynajęcie takiego człowieka. Nie należy zapominać, że kupując w ten sposób, podpisując umowę, w której znajduje się wzmianka o tym, że stan techniczny pojazdu jest nam znany, nie możemy mieć pretensji do sprzedającego, jeśli odkryjemy po zakupie jakieś wady pojazdu. Oczywiście to nie dotyczy wad ukrytych. Tu sprzedający odpowiada, jednak często spór z tym związany kończy się przed sądem.
Zakup od pośrednika, zawodowo zajmującego się sprzedażą samochodów używanych jest przez wielu kupujących uznawany za bardzo ryzykowny. Pokutuje opinia, że od „handlarza” się nie kupuje. Owszem, wśród osób zajmujących się obrotem samochodami, można znaleźć wielu takich, którzy auto „po przejściach” są wstanie tak zrobić, by wyglądało i jeździło jak fabrycznie nowe, przynajmniej w chwili sprzedaży, jednak nie oznacza to, że wszystkie firmy, zajmujące się sprzedażą samochodów są takie. W wielu z nich, warto kupować pojazdy. Plusów takiego zakupu jest wiele. Przedsiębiorca sprzedający samochody, odpowiada za to co sprzedaje, dlatego wielu z nich, przyjmując pojazd do sprzedaży, dokładnie analizuje jego stan techniczny i prawny. Stan techniczny sprawdzany jest przez fachowców, a wszystkie ewentualne wady pojazdu znane i przedstawiane klientowi. Liczący się przedsiębiorcy, pewni pojazdów, które oferują, udzielają na sprzedawane pojazdy gwarancji. To najlepszy dowód profesjonalizmu w działaniu i pewność tego, co się kupuje, żaden przedsiębiorca, zajmujący się obrotem samochodami nie udzieli gwarancji na auto w złym stanie technicznym, ryzykując w ten sposób nie tylko nieprzewidzianymi kosztami, ale i opinią na temat swojej firmy. Warto więc kupować od pośredników, ale tylko od tych najlepszych. Zakup w takim miejscu, to pewność stanu auta i dodatkowe plusy, takie jak możliwość wzięcia kredytu na zakup pojazdu, na preferencyjnych warunkach czy możliwość zawarcia ubezpieczenia już w chwili zakupu, na miejscu, bez konieczności szukania firmy ubezpieczeniowej, która nowo zakupiony pojazd ubezpieczy. Dużym plusem zakupu u pośrednika jest też to, że pomaga w załatwieniu wszelkich formalności. Nie trzeba w tym momencie martwić się umową kupna-sprzedaży pojazdu, ubezpieczeniem, innymi dokumentami. Pośrednik wszystko załatwi za kupującego, dokładnie wytłumaczy formalności i poinformuje, co zrobić, by pojazd zarejestrować i legalnie nim jeździć. Bardzo często, w rozliczeniu za kupowany pojazd, można pozostawić wcześniejszy, co nie tylko obniża cenę kupowanego pojazdu, ale i zwalnia z konieczności poszukiwania kogoś, kto kupiłby samochód, którym do tej pory jeździliśmy.
Bez względu na to, czy chodzi o pojazd kupowany od właściciela czy o samochód kupowany od firmy, zajmującej się pośrednictwem w obrocie pojazdami, przy zakupie trzeba pamiętać o kilku zasadach. Zawsze należy sprawdzić stan techniczny pojazdu oraz stan prawny. W przypadku zakupu od pośrednika, oględziny i analiza nie muszą być aż tak bardzo skrupulatne. Wszelkie informacje o pojeździe powinny być zawarte na piśmie. Zawsze też należy porównać dane sprzedającego z dokumentami, upewnić się, że właściciel pojazdu rzeczywiście jest wpisany w dowodzie rejestracyjnym, należy również sprawdzić, czy pojazd nie ma współwłaścicieli, oni także muszą wyrazić pisemną zgodę na sprzedaż pojazdu.
Bez względu na to czy pojazd sprzedawany jest przez właściciela czy przez pośrednika, warto zwrócić uwagę na cenę i możliwość jej obniżenia. Czasami wystarczą negocjacje, by kupić pojazd taniej, warto jednak pamiętać, że obniżenie ceny nie musi wiązać się z mniejszą ilością gotówki do zapłacenia. Niekiedy dużo korzystniejsze jest wynegocjowanie, by w cenie pojazdu znalazły się dodatkowe rzeczy, takie jak opony zimowe, dodatkowy komplet felg czy wysokiej klasy sprzęt nagłaśniający. Nawet, jeśli pozornie są to rzeczy zbędne, warto o nie się postarać. Z powodzeniem można je sprzedać, zyskując w ten sposób dodatkowe pieniądze, co pozwoli odzyskać część pieniędzy niezbędnych na zakup pojazdu. Oczywiście negocjacje są często niełatwe, nie warto jednak rezygnować. Czasami konieczne jest kilkukrotne podchodzenie do transakcji zakupu. Właściciel pojazdu, czy pośrednik, który przez jakiś czas nie może go sprzedać, dużo chętniej zdecyduje się na negocjacje, obniżenie ceny pojazdu czy dodanie do niego dodatkowych rzeczy. Oczywiście powodem negocjacji mogą też być wykryte wady pojazdu, warto jednak pamiętać, że chodzi o samochód używany, więc może mieć on wady, wynikające z użytkowania i nie powinno to być specjalnie zaskakujące.
Zakup samochodu używanego nie musi być złą decyzją. Obecna motoryzacja jest na bardzo wysokim poziomie, używany pojazd może wyglądać jak nowy i technicznie również niewiele odbiegać od nowego. Oczywiście na rynku pojazdów używanych można też znaleźć pojazdy mocno wyeksploatowane a także samochody niefachowo naprawione po stłuczkach czy poważnych wypadkach. Nie oznacza to jednak, że wszystkie pojazdy używane są złe, nie warte uwagi. Zakup pojazdu używanego jest jak najbardziej trafną decyzją. Kupując nie można jednak zapominać o konieczności oględzin pojazdu i analizie jego stanu technicznego oraz prawnego. Zakup bezpośrednio od właściciela jest opcją, którą można polecić tym, którzy wiedzą jak kupić pojazd używany. Ci, którzy nie znają się na tym za bardzo, powinni zdecydować się na zakup w sprawdzonej firmie, zajmującej się obrotem pojazdami. Kupując w takim miejscu można mieć pewność, tego, co się kupuje a dodatkowo zyskać szereg profitów, takich jak niska cena ubezpieczenia, łatwość uzyskania kredytu czy też zero formalności, które należy samodzielnie załatwić. Dużym plusem też jest możliwość pozostawienia pojazdu w rozliczeniu. Chcąc kupić pojazd, warto więc zapoznać się z ofertą pojazdów używanych i nie bać się takiego zakupu. Wybierając rozsądnie, można wśród pojazdów używanych wybrać taki, który najbardziej nam odpowiada, obejrzeć go dokładnie, wypytać właściciela lub pośrednika o wszystko co istotne i na tej podstawie podjąć decyzję o zakupie. Rozsądne działanie to gwarancja kupienia używanego pojazdu, który przez długi czas będzie cieszyć bezawaryjną eksploatacją, a w chwili sprzedaży będzie przedstawiać zauważalną wartość, co pozwoli obniżyć koszty zakupu kolejnego pojazdu.