Z wielu powodów można zdecydować się na sprzedaż własnego samochodu. Bez względu na to, jaka jest przyczyna oraz jakiego typu jest pojazd, zawsze warto dobrze się zastanowić nad tym, czy udamy się do komisu samochodowego czy do punktu skupu aut. Obie firmy bowiem są chętnie wybierane przez kierowców jako miejsca, które pomagają właśnie w sprzedaży samochodów zarówno prawie nowych, jak i tych po wypadkach. Jednak to jedyna cecha, która ich łączy. Jeśli chodzi o ich sposób działania, to znacząco się różnią.
Przede wszystkim różnią się pod względem procesu sprzedaży pojazdu. W przypadku komisów samochodowych stają się one pośrednikiem między właścicielem a potencjalnym nabywcą. Za to skup aut jest bezpośrednim odbiorcą w procesie sprzedaży. Oznacza to, że sprzedajmy pojazd danej firmie i nie musimy przejmować się koniecznością zapłaty prowizji.
Kolejną sprawą jest czas trwania całego procesu. Komis samochodowy informuje właściciela pojazdu, gdy ktoś będzie zainteresowany jego autem. Przeważnie jednak trzeba przy tym wykazać się niemałą cierpliwością i odczekać swoje. Przez ten czas nie wolno w żaden sposób korzystać z samochodu czy przechowywać w nich żadnych rzeczy. Jeśli chodzi za to o skup aut, cała transakcja przebiega od razu. Już podczas pierwszego spotkania są załatwiane wszelkie formalności związane ze sprzedażą samochodu. Na początek przedstawiciel firmy dokonujemy oględzin pojazdu oraz wycenia jego wartość (przy tym są możliwe negocjacje), co jest jednocześnie dodatkową usługą oferowaną właśnie przez skupy. Całe spotkanie jednak nie trwa dłużej niż godzinę. Poza tym sam klient decyduje o formie płatności. Przeważnie odbywa się to za gotówkę, ale czasami skupy aut decydują się na przelewy bankowe.
Ostatnią różnicą są sami klienci, którzy korzystają z usług obu firm. Choć oferty są skierowane do szerokiego grona odbiorców, to nie zawsze cały proces sprzedaży pokrywa się z oczekiwaniami właścicieli pojazdów. Jeśli chodzi o komis samochodowy, to jego oferta przeważnie jest skierowana do indywidualnego, prywatnego klienta, który ma na sprzedaż jeden samochodów. Za to skup aut spotyka się z aprobatą zarówno klientów prywatnych, jak i firm. Jest to związane z tym, że kupno samochodu przez komis jest związane z długim czasem oczekiwania. Firmy jednak przeważnie nie mogą pozwolić sobie na to, dlatego chętniej korzystają z usług oferowanych przez skupy aut. Tam mogą liczyć bowiem na szybsze załatwienie wszelkich formalności.
Jest to bowiem firma, która od wielu lat działa w branży samochodowej i oferuje swoim klientom możliwość sprzedaży samochodu w atrakcyjnych warunkach. Gdy bowiem właściciel posiada pojazd, który nie nadaje się już do codziennego użytku, jedyne, co pozostaje, to pozbycie się go i zakupienie nowego. Taki proces wcale nie musi się wiązać z kolejnymi problemami, jak transport uszkodzonego pojazdu czy wypełnienie wszelkich formalności. Wystarczy wtedy bowiem skorzystać z pomocy odpowiedniej firmy.
Poznań jest miastem, gdzie znajduje się skup aut, który przyjmuje pojazdy w różnym stanie technicznym. Jego oferta jest skierowana zarówno dla samochodów polskich, jak i tych sprowadzanych z zagranicy, w tym powypadkowych.
Warto skorzystać z oferty tej firmy z wielu powodów. Przede wszystkim zawsze oferują uczciwą cenę, która jest wyliczana na podstawie bezpłatnej wyceny pojazdu. Poza tym właściciel nie musi płacić za transport sprzedawanego samochodu. Skup aut pomaga ponadto w dokonaniu wszelkich formalności, jakie są związane z procesem. Dbają także o szybką finalizację transakcji oraz wysoką jakość obsługi klienta.
Z pewnością pojawia się pytanie, czy skup aut jest lepszy od komisu samochodowego. Skoro znamy już różnice między tymi rozwiązaniami, warto także spojrzeć na zalety wynikające ze skorzystanie z konkretnej opcji.
W przypadku skupu nie trzeba oczekiwać na sprzedaż pojazdu. Jest to bezpośredni nabywca, dlatego nie trzeba marnować czasu na szukanie odpowiedniego pośrednika, a potem oczekiwanie na znalezienie się chętnego kupca. Wiele przy tym zależy od samego stanu technicznego pojazdu, a także jego ceny. Poza tym przeważnie klient musi przemyśleć swoją decyzję, co także zabiera trochę czasu. I to właśnie odpada w przypadku skupu pojazdów. Transakcja jest przeprowadzana niemal natychmiast. Nie trzeba szukać klientów czy oczekiwać na dokonanie płatności.
Kolejną zaletą jest brak prowizji od sprzedaży. W przypadku komisu zależy to bowiem od firmy. Czasami jest ona na tyle niska, że właściciel samochodu nawet jej nie odczuje. Poza tym komisy chętnie wliczają ją w cenę pojazdu, przez co wydaje się, że wszelkie opłaty ponosi jedynie nabywca. Jest to jednak związane z większą ceną samochodu, przez co trudniej znaleźć klienta. Za to skup aut nie wymaga dodatkowych opłat. Jednak trzeba zauważyć, że taka sprzedaż nie generuje tak wysokiego zysku, jak sprzedaż bezpośrednia. Kupno samochodu obniża nieznacznie jego cenę, dzięki czemu taka transakcja może w ogóle zaistnieć.
Są jeszcze inne zalety sprzedaży samochodu w skupie. Przede wszystkim nie trzeba czekać na otrzymanie pieniędzy za sprzedaż. W chwili sprzedaży właściciel pojazdu od razu dostaje odpowiednią kwotę w gotówce. Dodatkowo nie ponosi się żadnych kosztów związanych z oczekiwaniem na kupca. W skupie można także liczyć na profesjonalną wycenę, dzięki czemu nie trzeba się tym zajmować samemu.
Proces ten jest niezwykle prosty i nie powinien sprawić problemu żadnej osobie. Na początek należy bowiem znaleźć odpowiedni skup aut w swoim pobliżu. Najlepiej przy tym skorzystać z różnych stron internetowych czy forów, gdzie można znaleźć opinie innych osób na temat danej firmy.
Następnym krokiem jest wypełnienie odpowiedniego formularzu, jaki znajduje się na stronie danego skupu. Tutaj podaje się podstawowe informacje dotyczące samego samochodu, a często też o właścicielu, dzięki czemu firma wie, z kim ma do czynienia.
Potem ustala się spotkanie, podczas którego zostanie dokonany przegląd pojazdu oraz wycena. Jeśli właściciel zgodzi się na warunki, od razu można podpisać umowę. Istnieje jednak możliwość odroczenia decyzji o kilka dni.
Na koniec zostaje podpisana umowa, właściciel otrzymuje odpowiednią kwotę, a skup nowy samochód, dla którego będzie poszukiwał kupca.